Czy płatki śniadaniowe są zdrowe?

wpis w: Gotowanie, Zdrowie | 0

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Coraz więcej osób bierze sobie tą uwagę do serca i stara się je spożywać, mimo tempa jakie narzuca każdy poranek.

Sprawdź: https://e-spar.com.pl/kategoria/platki-sniadaniowe/157

Płatki śniadaniowe są najszybszym sposobem zaspokojenia głodu, ale czy zawsze zdrowym?

Ach ten błonnik!

Błonnik jest potrzebny! Mówią o tym badania, dietetycy, domaga się też sam organizm.

Dobroczynny wpływ błonnika to miedzy innymi:

– prawidłowa praca układu krążenia;
– większa odporność;
– obniżanie poziomu cukru we krwi;
– sposób na zaparcia;
– wspomaganie odchudzania.

Gdzie go szukać? Płatki śniadaniowe oparte na zbożach, wydają się być najlepszym źródłem błonnika, dlatego tak chętnie po nie sięgamy. Tym bardziej, że różnorodność mieszanek jest spora i nie można narzekać śniadaniową nudę. Musli, granola, z owocami lub mieszanki – takimi dobrociami można urozmaicać sobie posiłki. Ale ile w tym wszystkim samego błonnika?

Jakie powinny być zdrowe płatki śniadaniowe?

Źródła zdrowia w tych produktach należy szukać w sposobie ich otrzymywania. Warunkiem wartościowych płatków jest brak ich przetwarzania i pochodzenie z pełnego ziarna (owsa, jęczmienia, żyta, kukurydzy czy ryżu).

Wszystkie te czynniki wykluczają jeden, cenny element życia codziennego, czyli szybkość. Proces otrzymywania gotowych do spożycia produktów to pozbawianie ziaren łusek, a następnie ich prasowanie. Oznacza to, że śniadanie, przygotowywane na bazie naturalnych płatków śniadaniowych będzie zdrowe, ale na pewno nie szybkie, ponieważ należy je samodzielnie gotować, a dopiero potem podawać z ulubionymi dodatkami.

W tym dziale  Dlaczego powinno się jeść zdrową żywność

Wśród najzdrowszych i dostępnych płatków śniadaniowych, wyróżnić należy:

– gryczane,
– jaglane,
– orkiszowe,
– ryżowe,
– żytnie,
– owsiane.

Jakie płatki śniadaniowe są dostępne w sklepach?

Szybkie, kolorowe i słodkie! Zdecydowana większość komercyjnych produktów tej kategorii to płatki, które uzyskano nie z pełnego ziarna, ale jego drobnych cząstek – grysu, mąki.

Wydaje się, że najzdrowsze wśród nich są „czyste” płatki kukurydziane, pozbawione dodatkowych „ulepszaczy”. Tymczasem proces ich wytworzenia to przetwarzanie i prażenie kaszki z cukrem i solą, dzięki czemu przyjemnie chrupią pod zębami i dają wrażenie świeżości.

Pewnym wydają się być także płatki śniadaniowe w postaci musli lub granoli. Dlaczego? Można przecież „gołym okiem” zobaczyć płatki owsiane, rodzynki, orzechy lub owoce. Wydaje się, że samo zdrowie, tymczasem 70% elementów opakowania stanowią pochodne mąki pszennej i substancji słodzących.

Dużą pokusą (szczególnie dla osób na diecie) są płatki śniadaniowe „fit” lub „light”, które oprócz śniadania są często podstawą „zdrowych” przekąsek. W rzeczywistości, ta kategoria produktów posiada tyle samo kalorii co pozostałe opakowania, a zapewnienia producentów o unikalnej recepturze, poprawiającej sylwetkę, są tylko reklamowymi sloganami.

Mimo, że komercyjne płatki śniadaniowe wydają się być lekkim, zdrowym i szybkim pomysłem na śniadanie, w rzeczywistości odznaczają się dużą skalą przetworzenia i nie należą do produktów wspierających zdrowie człowieka.

W tym dziale  Jak działają tabletki brązujące skórę?