Suplementy diety

Czy suplementy diety są dla każdego?

wpis w: Zdrowie | 0

Suplementy diety występują w tak wielu wariantach do wyboru, że aż trudno zdecydować się na konkretny preparat. Pojawia się jednak pytanie, czy rzeczywiście warto przyjmować tego typu produkty. Zdania na temat suplementacji są podzielone. Nie brakuje zwolenników i zagorzałych przeciwników. W niektórych przypadkach suplementy diety są wręcz wskazane, ale nie wszystkie można polecieć. Najlepszym rozwiązaniem będzie omówienie tego z lekarzem, dietetykiem.

Czy potrzebujesz suplementów diety?

W przypadku dobrze zbilansowanej diety nie ma konieczności sięgania po suplementy. Należy traktować je tylko jako dodatek, najlepiej stosowany wyłącznie okresowo, przykładowo przy zwiększonej zachorowalności, podczas rekonwalescencji. Suplementy diety stają się zbędne, jeśli ktoś dostarcza wraz z pokarmem wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety u większości osób menu nie jest idealne. Spożywanie produktów wysoko przetworzonych sprawia, że powstają rozmaite niedobory żywieniowe. Suplementacja staje się wręcz konieczna, aby przeciwdziałać wystąpieniu szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, rozwoju przeróżnych schorzeń.

Kluczowe jest to, aby wiedzieć, co stosować, w jakich dawkach i jak długo. Suplementów diety nie należy traktować jak cukierków i zażywać w nieprzemyślany sposób. Jeśli ktoś nie jest w stanie zaspokoić dobowego zapotrzebowania na minerały i witaminy, bazując wyłącznie na pokarmie, to warto pomyśleć o wdrożeniu suplementacji, najlepiej celowanej, czyli dostosowanej do indywidualnych potrzeb danego organizmu. Warto najpierw wykonać badania, które jasno określą stężenie poszczególnych witamin i minerałów w organizmie. Wszystko po to, aby zobaczyć, czego konkretnie w nim brakuje.

W tym dziale  Jak dbać o wzrok?

Jakie korzyści wiążą się z suplementacją?

Za pomocą suplementów diety możliwe staje się uzupełnienie niedoborów żywieniowych. Niestety często do nich dochodzi na skutek braku łaknienia, spożywania żywności wysoko przetworzonej, złych nawyków, stresu, rygorystycznej diety, zaburzeń odżywiania. Niektórzy wykluczają z jadłospisu pewne pokarmy lub całe grupy produktów. Przykładem będzie weganizm. W takim przypadku suplementy diety są wręcz wskazane, aby nie dopuścić do deficytu składników pokarmowych. Trzeba także pamiętać o tym, że wraz z wiekiem spada przyswajalność witamin i minerałów. Zwiększa się także ryzyko rozwoju rozmaitych schorzeń.

W celu zachowania zdrowia i sprawności do późnych lat zaleca się wdrożyć odpowiednią suplementację. Problemem stały się obecnie szkodliwe substancje w pożywieniu. Niestety dodaje się do żywności rozmaite chemikalia, które nie pozostają obojętne dla organizmu. W przemyśle spożywczym sięga się po rozmaite substancje, które mają negatywny wpływ na układ odpornościowy i trawienny. Za pomocą suplementów diety można uchronić się przed negatywnymi skutkami złych nawyków żywieniowych. Są one także niezwykle istotne dla osób aktywnych fizycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *