Łazienka dla niepełnosprawnych, która dostępna ma być dla szerszego grona użytkowników, powinna być urządzona zgodnie z ustawą. Warto dowiedzieć się więcej, na temat tego, jakie cechy powinna mieć taka łazienka.
Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?
Urządzając łazienkę dla osób niepełnosprawnych, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jak wiadomo, z perspektywy użytkownika takiej łazienki, bardzo ważne jest to, aby rozmieszczone były w niej wszelkie urządzenia, w taki sposób, który umożliwia użytkowanie ich osobie na wózku. Oczywiste jest to, że wózek inwalidzki zajmuje dodatkową przestrzeń, która musi pozostawać wolna. Co ważne, podstawowym kryterium wymiarowym łazienki, które zostało wprowadzone przez polskiego prawodawcę, jest to, że musi mieć ona co najmniej powierzchnię 150 × 150 cm. Czy jest wystarczająca powierzchnia? Jest to kwestia sporna, dlatego też większość firm tworzących takie łazienki postanawia tę przestrzeń rozszerzyć. Jeśli chodzi o łazienki hotelowe, z których korzystać mają niepełnosprawni, to należy je urządzić tak, aby osoba korzystająca miała dostęp do wanny. Bardzo ważne jest również to aby powierzchnie, na których znajdują się płytki, były bezpieczne do poruszania się po nich. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bardzo wytrzymałych i odpornych na ślizganie się, płytek ceramicznych.
Udogodnienia dla niepełnosprawnych – co wybrać?
Jeśli chodzi o samą toaletę, to powinna być ona dostosowana do potrzeb i możliwości niepełnosprawnej osoby poruszającej się na wózku. Jak to zrobić? Strefę WC trzeba urządzić tak, aby była ona wygodna i pozwalała na swobodną zmianę pozycji. Bardzo istotnym ulepszeniem jest montaż miski WC, dużo wyżej niż miałoby to miejsce, w przypadku normalnych łazienek. Według specjalistów najlepsza będzie wysokość około pół metra od podłogi. Jest to bardzo ważne, ponieważ wysokość ta równa się z wysokością wózka dla inwalidów. Wysokość deski to nie wszystko, ponieważ bardzo ważne jest również to żeby z obu stron sedesu były zamontowane stabilne poręcze. Są one bardzo potrzebne, ponieważ przy przesiadaniu się z wózka na sedes, możliwe będzie wygodne zmienienie pozycji. Również w przypadku strefy WC, należy zadbać o to, aby powierzchnie były antypoślizgowe. Można to zrobić dzięki zastosowaniu wysokiej jakości płytek antypoślizgowych, które dostępne są w profesjonalnych sklepach stacjonarnych i internetowych.
Jaka powinna być wysokość umywalki? Aby zapewnić najwyższy poziom komfortu, osobom poruszającym się na wózku, należy zadbać o to, aby umywalka była na wysokości około 70 cm od podłogi. Bardzo ważne jest również to aby misa umywalki była duża. Jest to bardzo ważne, ponieważ umożliwia komfortowe korzystanie z umywalki, przy jednoczesnym poszanowaniu porządku, dzięki nierozlewaniu wody na całą okolicę umywalki. Łazienka dla niepełnosprawnych urządzana według wyżej przedstawionych zasad będzie komfortowa dla każdej osoby poruszającej się na wózku.
Dodaj komentarz