Świeże warzywa stanowią bardzo ważny i wartościowy element codziennej diety. Warto każdego dnia spożywać kilka porcji warzyw, zarówno na ciepło, na przykład w postaci zupy, jak i na świeżo, w sałatkach i surówkach. Przykładając większą uwagę do diety, która będzie urozmaicona w warzywa, możemy oczekiwać poprawy samopoczucia i wyglądu. Często zima jestem krytycznym okresem w roku, kiedy znacząco spada ilość spożywanych świeżych warzyw, ze względu na ich mniejszą różnorodność o tej porze. Poniżej podpowiadamy, jakie warzywa (https://e-spar.com.pl/kategoria/warzywa/691) jadać w okresie zimowym, by cały czas dostarczać swojemu organizmowi witamin oraz mikro i makroelementów.
Jakie warzywa jadać zimą?
Obecnie w Polsce bez względu na porę roku mamy dostęp do wszystkich warzyw. W grudniu czy w styczniu bez problemu kupimy świeże pomidory, rzodkiewkę, sałatę. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było to takie proste, ale dziś możliwości uprawy warzyw bez względu na porę roku, a także import z odległych zakątków świata, rozwiązały problem. Jednak czy to dobrze? Warto podkreślić, że bardzo wielu dietetyków i osób związanych ze sferą zdrowego odżywiania twierdzi, że najlepsze dla organizmu jest spożywanie tego, co sezonowe. Skoro w Polsce w sezonie zimowym zwyczajnie nie da się uprawiać rzodkiewki lub świeżej cebulki, może lepiej z tego zrezygnować?
Zimowe warzywa
Zima to czas, kiedy królują warzywa korzeniowe, czyli bulwy, które zebrało się z pól i ogrodów jesienią. Bardzo wiele gatunków można z powodzeniem przechowywać przez zimowe miesiące. To chociażby marchewka, pietruszka, seler, por, buraki, dynia. To warzywa, które bez szwanku przetrwają nawet do wczesnej wiosny. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki, a zatem trzymać je w zaciemnionym i chłodnym miejscu. W warzywach tych zgromadzonych jest mnóstwo dobrych i wartościowych składników odżywczych. Co więcej, ich przechowywanie przez okres zimowy nie powoduje, że wartości odżywcze spadają. To wciąż pełnowartościowe produkty spożywcze, które można jadać na ciepło lub na zimno. Ciekawym warzywem, o którym zapomina wiele osób, jest jarmuż. Może on przetrwać w ogrodzie przez całą zimę, a jeśli nie ma zbyt dużo śniegu, jego zielone listki można zrywać i dodawać do sałatek lub koktajli.
Mrożone warzywa
Zima to dobry czas, aby korzystać częściej z mrożonek. To właśnie warzywa w takiej formie dostępne są praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Nie kosztują dużo, a są świetną alternatywą naprawdę pysznych, świeżych i chrupiących warzyw, które kupuje się w sezonie letnim. Warto pamiętać, że mrożonki nie tracą właściwości odżywczych. Wybierając takie warzywa dostarczamy swojemu organizmowi pełnowartościowe składniki odżywcze. Poza tym mrożonki są po prostu wygodne. Dobrze mieć w lodówce kilka opakowań warzyw na patelnię, które są wcześniej poddawane wstępnej obróbce termicznej. Wystarczy przez kilka minut podsmażyć je na odrobienie tłuszczu, aby przygotować sycące i zdrowe danie dla całej rodziny.