Rehabilitacja stomatologiczna

Rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych w stomatologii: Na czym polegają i komu są skierowane?

wpis w: Zdrowie | 0

Rehabilitacja stomatologicza

W fizjoterapii wyróżnia się między innymi stomatologię rehabilitacyjną, która jest niezwykle pomocna w przypadku wystąpienia rozmaitych nieprawidłowości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych i szyi. Wiele osób kojarzy fizjoterapeutę przede wszystkim z powrotem do zdrowia po przebyciu różnych urazów i schorzeń związanych z narządem ruchu, ale rehabilitacja jest potrzebna także przy problemach dotyczących obrębu jamy ustnej.

Dla kogo jest przeznaczona rehabilitacja stomatologiczna?

Rehabilitacja stomatologiczna jest niezwykle istotna dla osób, które zmagają się z bólem zębów, wadami zgryzu. Składa się na nią wiele zabiegów, które pomagają po przebyciu urazu w okolicy narządu żucia, wypadkach, zdjęciu aparatu ortodontycznego. Wskazaniem do rehabilitacji stomatologicznej mogą być także szumy uszne, uczucie rozpierania gałek ocznych, przeskakiwanie żuchwy. Jeśli wystąpią problemy z otwieraniem i zamykaniem jamy ustnej, to również warto pomyśleć o tej dziedzinie fizjoterapii. W pierwszej kolejności należy oczywiście określić przyczynę dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, aby móc wdrożyć skuteczne leczenie i zniwelować uporczywe objawy, zapobiec dalszemu pogłębianiu się problemu.

Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje również zmianę dotychczasowego trybu życia, nieprawidłowych nawyków dotyczących żywienia, higieny jamy ustnej. Zdarza się, że nieprawidłowości dotyczące narządu żucia manifestują się bólem nie tylko twarzy, obejmują one całą głowę. Mogą wystąpić także problemy ze szkliwem na skutek zaburzenia czynności żucia, rehabilitacja stomatologiczna jest pomocna także przed zabiegami operacyjnymi wykonywanymi w obrębie twarzoczaszki.

W tym dziale  Co warto podawać noworodkowi

Jakie metody wykorzystuje się w rehabilitacji stomatologicznej?

W fizjoterapii stomatologicznej wykorzystuje się rozmaite metody, w zależności od rodzaju zgłaszanych dolegliwości. Popularna jest między innymi kinezyterapia, która obejmuje rozmaite ćwiczenia wzmacniające mięśnie, zwiększające ruchomość stawów. Mogą być wykonywane w obrębie twarzy, kręgosłupa w odcinku piersiowym lub szyjnym. Jest także fizykoterapia, którą wykorzystuje się przede wszystkim w celu zredukowania stanów zapalnych i bólu. Bardzo pomocne okazują się zabiegi dotyczące jonoforezy, to samo można powiedzieć o laseroterapii, terapii przy użyciu ultradźwięków. Rehabilitacja stomatologiczna sięga również po terapię manualną, która polega na masowaniu twarzy, całej głowy, co ma na celu zredukowanie napięcia mięśniowego i usprawnienie ruchu stawów.

Dla każdego pacjenta może zostać opracowany indywidualny zestaw ćwiczeń, dopasowany do konkretnej przypadłości i stanu, aby wzmocnić mięśnie twarzowe i poprawić czucie. Wszystko to ma na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia, odzyskanie utraconej sprawności i złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Rehabilitacja stomatologiczna to gimnastyka lecznicza, na którą składają się ćwiczenia bierne i aktywne, które wykazują korzystny wpływ na cały organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *