Złamanie ręki to bardzo problematyczna kontuzja, która wymaga rehabilitacji. Bez niej kończyna może nie wrócić do pełnej funkcjonalności i ruchomości. Warto zaznaczyć, że rehabilitacja ręki zawsze powinna być przeprowadzana pod okiem specjalisty. Mowa tutaj o fizjoterapeucie bądź lekarzu rehabilitacji. Specjalista dobierze właściwe ćwiczenia.
Rehabilitacja ręki po złamaniu – o czym trzeba wiedzieć?
Rehabilitacja po złamaniu ręki jest bardzo istotna. W Polsce pojawia się coraz więcej gabinetów rehabilitacyjnych. Przyjmowani są pacjenci w każdym wieku. Fizjoterapeuta dobierze właściwe ćwiczenia. Postęp rehabilitacji będzie zależny od wielu czynników. Jednym z ćwiczeń rehabilitacyjnych ręki jest rozgrzewka. Zawsze trzeba pamiętać o rozgrzaniu kończyny. Można to robić np. za pomocą ciepłego okładu. Inną alternatywą jest lekki masaż bądź ćwiczenia rozgrzewające. Opcji w tej kwestii jest dość sporo. Fizjoterapeuta z pewnością dobierze idealne rozwiązanie dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Często przeprowadzane są ćwiczenia siłowe. Pomagają one w przywróceniu siły mięśni i kości. Tego typu ćwiczenia obejmują zastosowanie ciężarków, gumowych taśm bądź ćwiczeń z użyciem własnego ciała. Fizjoterapeuta często zaleca też ćwiczenia z zakresu ruchu. Mają one na celu przywrócenie ruchomości ręki i stawów. Nierzadko obejmują ćwiczenia zgięcia i prostowania palców, stawów łokciowych oraz nadgarstkowych. Dzięki nim możliwe jest wrócenie do sprawności sprzed kontuzji. Najlepiej wybrać renomowanego fizjoterapeutę, który dobierze najlepszej klasy rehabilitację.
Ćwiczenia rehabilitacyjne ręki
Jeżeli ręka jest po złamaniu, często oferowane są ćwiczenia koordynacyjne. Dzięki nim poprawia się koordynacja ruchowa. Możliwe jest też przywrócenie zdolności do wykonywania precyzyjniejszych ruchów, co jest bardzo istotne. Tego typu ćwiczenia mogą też obejmować ćwiczenia użyciem piłek tenisowych, klocków i innych narzędzi do pracy z rękami. Powszechnie stosowana jest też terapia manualna. Obejmuje ona masaż, manipulacje oraz mobilizację stawów ręki. Pomaga w przywróceniu elastyczności oraz ruchomości stawów. Do tego zmniejsza też ból. Elektrostymulacja pomaga wyleczyć rękę po złamaniu. Stosowana jest ona w celu pobudzenia mięśni i poprawy ich funkcji. Jej zadaniem jest przyklejenie elektrod do ręki i stosowanie impulsów elektrycznych w celu pobudzenia mięśni. Nierzadko fizjoterapeuta zaleca też hydroterapię. Dzięki niej ręka po złamaniu może powrócić do sprawności sprzed kontuzji. Hydroterapia to terapia wodna, która w wielu przypadkach pomaga w przywróceniu funkcjonalności ręki. Nierzadko obejmuje ćwiczenia w basenie bądź zanurzenia ręki w wodzie. Każdy pacjent powinien wiedzieć o tym, że rehabilitacja ręki po złamaniu nierzadko trwa kilka tygodni lub nawet miesięcy, w zależności od stopnia uszkodzenia. Bardzo istotne jest to, aby regularnie wykonywać ćwiczenia i korzystać z porad specjalisty, żeby uzyskać najlepsze rezultaty.