soczewki dla podkreślenia oczu

Jakie wybrać soczewki podkreślające kolor oczu?

wpis w: Twój wygląd | 0

Dostępne w sprzedaży soczewki kontaktowe można podzielić na dwa rodzaje – korekcyjne oraz pielęgnacyjne. Do tych drugich zaliczane są soczewki podkreślające kolor oczu, które mogą również mieć działanie korekcyjne. Są to produkty wysokiej jakości, które pozwalają na zaakcentowanie naturalnej barwy oczu. Takie soczewki świetnie sprawdzają się zarówno na co dzień, jak i na wyjazdach służbowych, czy podczas wakacji.

Jak działają soczewki podkreślające kolor oczu?

Soczewki podkreślające kolor oczu mają specjalny wzór, który podkreśla obrys tzw. pierścienia rąbkowego, czyli granicy pomiędzy twardówką a tęczówką. Dzięki temu kontrast pomiędzy tęczówką a białą częścią oka jest większy, a oczy wyglądają nie tylko atrakcyjne, ale także zdrowo. Dzięki transparentnemu wzorowi tego rodzaju soczewki idealnie komponują się z wyglądem tęczówki, dzięki czemu podkreślają jej kolor, wydobywają głębię spojrzenia, a także optycznie powiększają oczy.

W soczewkach podkreślających kolor barwnik jest całkowicie zamknięty w tworzywie, z którego wykonane są kontakty, co zapewnia duży komfort noszenia. Niektórzy producenci stosują również specjalne technologie, których zadaniem jest długotrwałe nawilżanie powierzchni soczewek. Ponadto soczewki podkreślające kolor posiadają filtry UV, dzięki czemu chronią oczy przed szkodliwym dla wzroku promieniowaniem UV. Warto przy tym wspomnieć, że soczewki kontaktowe podkreślające kolor oczu nadają się również dla osób o oczach wrażliwych i dla alergików, ale wówczas najlepiej wybrać szkła jednodniowe.

W tym dziale  Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem się?

Jakie soczewki wybrać?

Oferowane obecnie w sprzedaży soczewki podkreślające kolor oczu są dostępne w różnych odcieniach, a do tego mogą one korygować wzrok. Z tego względu dobór odpowiednich szkieł najlepiej zacząć od wizyty u lekarza, który oceni, jaki jest rodzaj wady wzroku lub potwierdzi, że wzrok nie wymaga korekcji. Koniecznie musi on również sprawdzić, czy nie istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek oraz ustalić z pacjentem najbardziej optymalny system wymiany.

Podobnie jak w przypadku standardowych soczewek, tak i w przypadku soczewek podkreślających kolor najwygodniejszą, choć jednocześnie najdroższą opcją są soczewki jednodniowe. Można oczywiście znaleźć również szkła wymieniane raz na dwa lub na cztery tygodnie.

Soczewki dobieramy pod kątem wady wzroku – inne modele przeznaczone są dla osób z krótkowzrocznością, a inne dla osób z dalekowzrocznością. Zakres korekcji wynosi zazwyczaj:

  • -0,24 do -6,00 dioptrii (wzrost jest co 0,25D),
  • -6,50 do -9,00 dioptrii (wzrost jest co 0,50D),
  • +0,50 do +1,00D.

Wybór koloru zależy w dużej mierze od tego, jaki jest oczekiwany efekt. Warto przy tym pamiętać, że soczewki podkreślające kolor oczu nie zmieniają całkowicie ich koloru. Doskonale wyglądają one przede wszystkim na jasnych tęczówkach, ponieważ na ciemnych nie są widoczne. Do wyboru są zwykle dwa lub trzy odcienie, które podkreślają barwę niebieską lub zieloną, bądź tylko pogłębiają spojrzenie.