Rehabilitacja stomatologiczna jest związana z dysfunkcjami, które występują w układzie żucia. Warto zauważyć, że jest to niezwykle szczegółowa dziedzina i z tego powodu jest bardzo mało specjalistów, którzy mogą przeprowadzić prawidłową rehabilitację stawu skroniowo-żuchwowego.
Leczenie uzębienia
W ostatnich latach jednak można zaobserwować wzrost tego schorzenia u pacjentów. Staw skroniowo-żuchwowy jest ruchomym połączeniem między czaszką i żuchwą. To dzięki niemu żuchwa może być poruszana, a to z kolei umożliwia jedzenie. Czasami może jednak wystąpić dysfunkcja w tym obszarze, która zaburzy normalne funkcjonowanie układu. Takie zjawisko ma miejsce, kiedy dolna szczęka jest położona w nieprawidłowym miejscu w stosunku do szczęki górnej. Warto mieć na uwadze, że wszelkie zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym mają bezpośredni wpływ na postawę ciała oraz funkcjonowanie pozostałych stawów. Rehabilitacja powinna rozpocząć się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnym krokiem jest wykonanie badania klinicznego, którym jest badanie palpacyjne mięśni oraz stawów.
Zobacz rehabilitacja stomatologiczna: https://reha-kfz.pl/uslugi/rehabilitacja-stomatologiczna/
Powstanie dysfunkcji
Pozwala ono określić, czy struktury funkcjonują w sposób prawidłowy. Dodatkowo mogą pomóc wykonane zdjęcia radiologiczne uzębienia, na podstawie których lekarz będzie mógł postawić właściwą diagnozę. Najlepszą metodą leczenia jest podejście całościowe. Oznacza to, że rehabilitację trzeba rozpocząć od rozpoznania przyczyn odpowiedzialnych za powstanie dysfunkcji. Następnie te przyczyny należy wyeliminować. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny i dlatego forma leczenia powinna być dobrana indywidualnie do pacjenta. Bez wyleczenia dysfunkcji czaszkowo-kręgosłupowo-żuchwowej nie da się uzyskać prawidłowej postawy. Duży wpływ ma również wada zgryzu oraz liczne dysfunkcje występujące w obrębie kręgosłupa. Dlatego rehabilitacja powinna obejmować usługi stomatologa, ortopedy oraz ortodonty. Jedynie kompleksowe oraz całościowe podejście do schorzenia jest skutecznym rozwiązaniem.
Cel rehabilitacji
Rehabilitacja ma na celu zredukowanie napięć mięśniowych oraz bólu w okolicach żuchwy. Poprawi również koordynację nerwowo-mięśniową oraz zmniejszy ból w okolicach stawów. Kluczowe jest obniżenie napięcia występującego w mięśniach. Skutecznym sposobem jest zastosowanie specjalnego masażu, który można wykonać na mięśniach skroniowych, mięśniach dwubrzuścowych oraz skrzydłowych przyśrodkowych. Na uwagę zasługuje fakt, że można go wykonywać także wewnątrzustnie. Należy pamiętać, że rehabilitacja nie jest ograniczona do wizyt u specjalisty. Szczególnie ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń zleconych przez lekarza. Poprawiają one ruchomość oraz sprawiają, że tkanki miękkie są bardziej elastyczne. Warto również zwrócić uwagę, jak pracuje żuchwa podczas wykonywania rutynowych czynności i w miarę możliwości trzymać nad nią kontrolę. Z upływem czasu nauczysz się kontrolować napięcie, które występuje w narządzie żucia. Duży wpływ na to mają sytuacje, które wywołują stres. Rehabilitacja stomatologiczna powinna być prowadzona przez doświadczonego lekarza.