Oczy są bardzo ważnym narządem. Warto więc o nie dbać przez całe swoje życie, a nie tylko wtedy kiedy pojawiają się problemy i często jest już za późno aby odwrócić wyrządzone szkody. Na jakie rzeczy powinno zwrócić się szczególną uwagę? Jakie są najważniejsze wskazówki, dzięki którym można zachować dobry wzrok na lata? Przeczytacie poniżej.
Sposoby na zdrowe oczy i dobry wzrok na lata
Uwaga na promienie UV i słońce. Promieniowanie UV ma fatalne skutki nie tylko na naszą skórę ale również na oczy. Aby się przed nim zabezpieczyć warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne z mocnym filtrem. Dobrze jest wybrać okulary u optyka z odpowiednim atestem, aby mieć pewność co do jakości zakupionego przedmiotu. Okulary należy nosić nie tylko w słoneczne letnie dni, ale również podczas zimy kiedy to słońce odbija się od tafli śniegu, negatywnie oddziałując na zmysł wzroku.
Ostrożnie z komputerem. Dłuższe wpatrywanie się w ekran monitora działa zdecydowanie niekorzystnie na oczy. Dlatego też wskazanym jest, aby zachować odpowiednią odległość od ekranu, nawilżać oczy odpowiednimi kroplami oraz robić przerwy – np. wpatrywać się przez dłuższą chwilę w oddalony punkt za oknem. Warto też starać się częściej mrugać oraz zadbać o to aby monitor znajdował się w takim miejscu, w którym nie odbija światła słonecznego, by nie drażniło to dodatkowo oczu.
Jakie są naturalne sposoby na ochronę wzroku?
W trosce o zmysł wzroku należy zachować odpowiednią, zróżnicowaną dietę. Stosowna porcja witaminy A, C, E, luteiny, cynku, kwasów omega-3 oraz witamin z grupy B, zapewni oczom dawkę wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Witaminy te możemy znaleźć m.in. w marchewce, batatach, szpinaku, brokułach, papryce, pomidorach, cytrusach, burakach, fasoli, orzechach, jajach, przetworach mlecznych czy rybach. Jak potwierdzają badania, substancje te mają pozytywny wpływ na oczy, przyczyniają się do zachowania ostrości wzroku i zapobiegają wielu schorzeniom. W razie problemu z dostarczaniem organizmowi witamin i składników odżywczych w należytych dawkach, należy zaopatrzyć się w suplementy diety, które zawierają wszystkie niezbędne substancje w odpowiednich proporcjach.
Neutralne, naturalne światło to najlepsza opcja dla oczu. Niestety tylko latem jest go pod dostatkiem. Co więc zrobić? Przeprowadzka do ciepłych krajów nie jest konieczna, warto jednak skupić się na tym, aby wykorzystywane na co dzień sztuczne światło nie było ani za ostre, ani za słabe. Kluczem do sukcesu jest więc odpowiednia intensywność światła.
Co jeszcze można zrobić dla swoich oczu?
Regularne wizyty u lekarza to podstawa. Warto więc, wybrać się co kilka lat na wizyty kontrolne – około 3-5 lat, jeśli nie występują żadne problemy i niepokojące objawy. W razie potrzeby wprowadzić leczenie i stosować się do zaleceń lekarza specjalisty.
Koniec z nałogiem – palacze są czterokrotnie bardziej narażeni na zwyrodnienie plamki żółtej niż ich niepalący rówieśnicy. Warto więc pomyśleć o zerwaniu z nałogiem lub/i o ograniczeniu czasu spędzanego wśród osób palących. Bowiem na wzrok negatywnie wpływa zarówno palenie czynne jak i palenie bierne. Groźne dla oczu są też inne zanieczyszczenia, takie jak: smog, chlor i sód w wodzie oraz chemia używana w kosmetykach np. szamponach.