sol fizjologiczna w domowej apteczce

Właściwości, zalety stosowania soli fizjologicznej

wpis w: Zdrowie | 0

Wiele osób regularnie uzupełnia zapas soli fizjologicznej w swojej apteczce domowej. Pamiętają o tym przede wszystkim rodzice noworodków i niemowląt, ale warto mieć na uwadze, że roztwór ten bywa również bardzo przydatny w przypadku starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Jaki skład mają ampułki z solą fizjologiczną?

 

Kupując sól fizjologiczną najczęściej wybiera się małe, wygodne ampułki o pojemności 10 ml. Każda z nich zawiera oczyszczoną wodę oraz chlorek sodu. Stężenie roztworu wynosi 0,9%. Gdzie jeszcze można spotkać się ze związkiem stanowiącym połączenie sodu i chloru? Oczywiście podczas przygotowywania różnych potraw, gdyż chlorek sodu (NaCl) jest podstawowym składnikiem soli kuchennej. Występuje także w produktach farmaceutycznych w postaci kropli do oczu, a także kropli, sprayu lub żelu do nosa.

 

Roztwór fizjologiczny dostępny jest również w większych pojemnikach. Mogą to być specjalne butelki ułatwiające pobranie płynu do wstrzyknięcia lub podania go za pomocą kroplówki. Poza tym razie w potrzeby można kupić odkręcane pojemniki z 0,9% NaCl o różnych pojemnościach.

 

Jakie są właściwości i zastosowania soli fizjologicznej?

 

Sól fizjologiczna zawiera ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastki. Odpowiednia ilość jonów sodowych i chlorkowych ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania właściwego poziomu płynów oraz elektrolitów. Dlatego w przypadku wystąpienia ich niedoborów po zabiegach i operacjach, czy w związku z odwodnieniem, należy jak najszybciej podać wodny roztwór chlorku sodu. Używa się go także wówczas, gdy trzeba rozrobić lek, który ma być podany dożylnie.

W tym dziale  Tomografia komputerowa prywatnie. Co możesz nią sprawdzić?

 

Natomiast jeśli chodzi o domowe stosowanie soli fizjologicznej, to bardzo dobry sposób na łagodne nawilżanie i przemywanie oczu, nosa czy gardła. Płyn ten jest neutralny dla ludzkiego organizmu, nie podrażnia i można stosować go kilka razy dziennie. Dlatego tak dobrze nadaje się do przemywania oczu noworodków i niemowląt. Przynosi też ukojenie wyschniętej śluzówce, a problem ten dotyczy większości osób, które spędzają wiele godzin przed ekranem komputera. Z kolei jeśli chodzi o wysuszenie nosa i gardła, dolegliwość ta dotyka wielu dorosłych, a także dzieci, kiedy tylko rozpocznie się sezon grzewczy. Dlatego jesienią oraz zimą warto korzystać regularnie z ampułek zawierających wodę i chlorek sodu. Można wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej, która bywa również bardzo przydatna podczas nebulizacji z użyciem specjalistycznych leków.

 

Niektórzy korzystają z wodnego roztworu chlorku sodu podczas przemywania uszu, twarzy czy nawet skaleczeń i drobnych ran. Należy więc stwierdzić, że jest on bardzo uniwersalny oraz przydatny. Poza tym stosowanie soli fizjologicznej w czasie przeziębienia oraz wówczas, gdy trzeba korzystać z ogrzewania, rzeczywiście pozwala odczuć różnicę – można swobodniej oddychać i nie odczuwa się nieprzyjemnego drapania w gardle. Na pewno warto mieć zawsze pod ręką kilka ampułek płynu fizjologicznego.