Kaszel należy do jednych z obronnych odruchów człowieka. Gdy zakończenia nerwowe w śluzówce układu oddechowego zostają podrażnione to właśnie wtedy powstaje kaszel. Opisywana przypadłość może mieć dwojaki charakter – może być mokry lub suchy. W przypadku mokrego kaszlu czynnikiem drażniącym jest wydzielina, która gromadzi się w oskrzelach. Skąd się tam wzięła? Powstała w wyniku stanu zapalnego i infekcji, stąd kaszel jest najczęściej objawem choroby. Jak skutecznie pozbyć się mokrego kaszlu? Istnieje na niego kilka sposobów…
1 – Czy zioła mogą pomóc?
Natura bardzo hojnie obdarzyła ludzkość – pod każdym względem. Pod ręką jest szeroka paleta ziół, które działają przeciwkaszlowo. Wybór jest duży i bardzo różnorodny. Zioła, które skutecznie poradzą sobie z kaszlem to przede wszystkim lipa, tymianek i czarny bez. Nie wszystkie zioła w naturalnej formie smakują – dlatego można zażywać je w formie tabletek do ssania.
2 – A może inhalacje?
Starym, lecz bardzo skutecznym sposobem na drogi oddechowe i pobudzenie kaszlu są oczywiście inhalacje. Do olejków, które skutecznie radzą sobie z kaszlem możemy zaliczyć eukaliptusowy, mentolowy i miętowy. Podczas inhalacji można po prostu trzymać głowę nad miską, lub skorzystać ze specjalnego inhalatora. Olejek eteryczny dodany w niewielkiej ilości (kilka kropel) należy rozcieńczyć we wrzącej wodzie. Pochylając się nad naczyniem należy pamiętać, aby przykryć głowę ręcznikiem – aby opary ‘nie uciekały’. Inhalacje szybko i skutecznie pozbywają się kaszlu a dodatkowo oczyszczają drogi oddechowe.
3 – Sposób na kaszel – nacieranie klatki piersiowej
W aptekach dostępne są różne specyfiki, które zawierają drażniące olejki eteryczne. Na przykład eukaliptusowy, mentolowy czy terpentynowy. Smarowanie klatki piersiowej należy wykonywać w pozycji leżącej. Smarowanie najlepiej rozpocząć od łuków żebrowych na szyi kończąc. Nacieranie może przyspieszyć ewakuację wydzieliny z dróg oddechowych oraz pomóc w stymulacji kaszlu.
4 – Czas na oklepywanie pleców
Po inhalacji i nacieraniu klatki przyszedł czas na oklepywanie pleców. Ma to spowodować ruch wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych oraz usprawnić proces odkasływania. Zaleca się, aby poklepywanie pleców wykonywać u osoby siedzącej lub leżącej na boku. Oklepywanie należy wykonywać od dołu pleców do góry. Ruchy powinny być energiczne – nie za słabe, ale też nie za mocne – nie mogą powodować bólu.
5 – czyli jak wybrać syrop, który poradzi sobie z mokrym kaszlem?
Na rynku dostępnych jest cała masa syropów, które łagodzą uciążliwy kaszel, jednak nie oznacza to wcale, że wszystkie są tak samo skuteczne. Dobrym rozwiązaniem może okazać się Flavamed. Jest to lek, który należy stosować podczas wszelkich zaburzeń związanych z wytwarzaniem i transportem śluzu a także podczas chorób płuc i oskrzeli. Flavamed wykazuje działanie sekretolityczne i mukokinetyczne. Zwiększa on aktywność rzęsek nabłonka oddechowego i wspomaga produkowanie wydzieliny oskrzelowej, która ułatwia transport śluzu.