kolano kobiety

Zabiegi rehabilitacyjne na kolano

wpis w: Zdrowie | 0

Coraz więcej osób ma problemy z kolanami, które nie są związane z uprawianiem aktywności fizycznej. W takim przypadku warto wiedzieć jaki rodzaj rehabilitacji będzie dla nas odpowiedni.

Przyczyny problemów ze stawem kolanowym

Stawy kolanowe są bardzo narażone na wszelkiego rodzaju kontuzje, choroby zwyrodnieniowe czy urazy. Staw kolanowy jest odpowiedzialny za zginanie oraz prostowanie kończyn, jak również za wykonywanie ruchów rotacyjnych. Wszystko to sprawia, że tylko dzięki odpowiedniej metodzie rehabilitacji mamy gwarancje odzyskać całkowitą sprawność w stawie kolanowym. Warto wiedzieć, że staw kolanowy każdego dnia musi wytrzymywać nawet kilkaset kilogramów nacisku, dlatego tak często wymaga rehabilitacji. Zaniedbanie kontuzji wiąże się z wydłużeniem procesu leczenia lub prowadzi do niepełnosprawności. Musimy wiedzieć, że problemy ze stawem kolanowym mogą mieć także podłoże w różnego rodzaju chorobach jak np. a chorobie reumatycznej czy onkologicznej.

W jakich przypadkach należy zgłosić się do lekarza?

– w przypadku utrzymującej się opuchlizny lub rozgrzaniu stawu
– gdy odczuwamy silny ból kolana
– w przypadku gdy staw kolanowy jest zablokowany lub przykurczony
– kiedy występuje spadek temperatury kończyny lub jest ona zasiniona

Jakie są metody rehabilitacji kolan?

W tym dziale  Jakie udogodnienia powinna oferować łazienka dla osób niepełnosprawnych?

Rehabilitacja kolan https://reha-kfz.pl/uslugi/rehabilitacja-kolan/ jest całą gamą zabiegów fizjoterapeutycznych, do których zaliczamy:
1. Kinezyterapia – jest najczęstszą podstawą rehabilitacji i polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń w celu powrotu do pełnej sprawności fizycznej. Podczas tego rodzaju rehabilitacji stosuje się także specjalne plastry, które pomagają zmniejszyć ból.
2. Zabiegi fizykoterapeutyczne, do których zaliczamy:
– pole magnetyczne
– ultradźwięki
– pole elektromagnetyczne
– leczenie zimnem
– hydroterapię
– elektroterapię
– laseroterapię
Tego rodzaju zabiegi są bardzo dobrym uzupełnieniem terapii manualnej oraz ćwiczeń. Prócz wyżej wymienionych terapii wykorzystuje się także drenaż limfatyczny. liberalizację powięzi oraz mobilizację rzepki czy masaż. Taka rehabilitacja jest przeprowadzana po stanach pooperacyjnych czy w początkowych etapach skrzywień. Jeśli uraz kolana nie jest zbyt poważny lekarze decydują się na artroskopię kolana, której pełny proces trwa około 3 miesięcy. W niektórych przypadkach stosuje się również osteotomię, której wskazaniem jest zwyrodnienie stawu kolanowego. Osteotomia jest alternatywą dla endoprotez, które są wykorzystywane podczas zniszczenia lub różnych deformacji stawu.

Najczęstsze urazy stawu kolanowego

Najczęstszymi urazami stawu kolanowego są:
– skręcenie stawu
– naderwanie wiązadła pobocznego przyśrodkowego
– uraz łękotki
– zwichnięcie rzepki
– urazy więzadeł zewnętrznych
– uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego

W tym dziale  Wszystko, co powininaś wiedzieć i piciu świeżych soków

Dzięki tego rodzaju zabiegom oraz systematycznie wykonywanej rehabilitacji po upływie kilku miesięcy ( w zależności od rodzaju kontuzji) poprawia się komfort życia pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *