Wyprawka dla dziecka – co powinna zawierać?

wpis w: Zdrowie | 0

Przyszli rodzice z radością czekają na przyjścia na świat dziecka. Zanim to się stanie, muszą skompletować wyprawkę dla noworodka, co jest bardzo przyjemne, ale może okazać się kłopotliwe. Sklepy z artykułami dla dzieci pełne są bowiem wózków, fotelików, łóżeczek, kompletów pościeli i innych elementów wyposażanie. Co kupić? Co jest naprawdę potrzebne?

Artykuły niezbędne w wyprawce dla noworodka

Wyprawka dla noworodka to przede wszystkim ubrania dla maluszka. Zanim zaczniemy kompletowanie garderoby dziecka, musimy poznać jej tajniki. Najczęściej kupuje się body, które jest podobne do damskiej części garderoby o tej samej nazwie. Zapinane w kroku ubranie może mieć długi bądź krótki rękaw. Musimy kupić po 6 par takich rzeczy, a jeśli maluch urodzi się latem, kupmy także body bez rękawów. Przyda się także rampers, czyli body, ale z krótkimi nogawkami, na ramiączkach lub z rękawem. W wyprawce dla noworodka muszą znaleźć się także pajace, czyli połączone rajtuzy i koszulki, rozpinane z przodu, w których zazwyczaj śpi dziecko. Potrzebne będą także skarpetki oraz koszulki z długim i krótkim rękawem.

Mobilna wyprawka dla noworodka. Kupujemy wózek i fotelik

Pierwszym wózkiem, w jakim jeździ dziecko, jest ten głęboki, zwany gondolą, w którym układa się dziecko w pozycji leżącej. Siedzące dziecko przesadza się do wózka spacerowego, który zazwyczaj jest dużym pojazdem na pompowanych kołach. W sklepach znajdziemy wózki trzyfunkcyjne, które łączą w sobie funkcje gondoli, wózka spacerowego i, dodatkowo, fotelika samochodowego. Zwróćmy uwagę na to, ile waży wózek, czy łatwo się go prowadzi, podbija na krawężniku, a także jak się składa i czy zmieści się w bagażniku naszego samochodu.

W tym dziale  Jakie warzywa jeść w okresie zimowym?

Domowa wyprawka dla noworodka. Maluch musi spać

Dziecko może spać w tradycyjnym łóżeczku ze szczebelkami, kołysce lub w tzw. koszu Mojżesza. Jeśli zdecydujemy się na łóżeczko ze szczebelkami, wybierzmy takie, w którym będzie można je wyjąć, by „urosło” wraz z dzieckiem. Kupmy materac dobrej jakości i bawełniany komplet pościeli. Wzór zależy od naszych preferencji, a wystarczą dwa komplety. Nie jest niezbędna, ale może się przydać także nieprzemakalna mata na materac. Wśród artykułów dla dzieci znajdziemy także rożki i otulacze, które sprawdzą się u noworodków, które lubią być szczelnie otulane.

Co jeszcze powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka? Pielęgnacja malucha

Kupmy także przewijak i wanienkę, a także niezbędne kosmetyki pielęgnacyjne. Do przewijaka warto dokupić bawełniany pokrowiec, na który położymy jednorazowy podkład. Urządzając kącik dla malucha, zadbajmy, aby wszystkie niezbędne rzeczy mieć pod ręką. Dobrym rozwiązaniem są kieszenie montowane do boku łóżeczka. Niezbędnymi artykułami z pewnością są pieluszki. Kupmy dwa opakowania pieluszek w rozmiarze 1. Przydadzą się także pieluchy tetrowe oraz flanelowe. Potrzebne są także nawilżone chusteczki, okrągłe waciki kosmetyczne oraz bawełniane płatki dla niemowląt. Najważniejszymi kosmetykami dla dziecka są maści lub kremy do zabezpieczenia pupy noworodka przed odparzeniami. Kupując kosmetyki nie można także zapomnieć o płynie do kąpieli i balsamie do ciała.

W tym dziale  Co się dzieje ze skórą po trzydziestce?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to przyjemność, ale warto robić to z głową, aby nie wydać majątku na rzeczy, których nie będziemy później używać.