Usuwanie nadmiaru sebum

wpis w: Twój wygląd | 0

Nadmierne wydzielanie sebum jest problemem wielu osób z cerą tłustą i trądzikową. Powoduje błyszczenie się skóry i jej nieestetyczny wygląd. Zbyt duża produkcja sebum może doprowadzić do tego, że pory będą się zatykały i na skórze mogą pojawiać się wykwity. Odpowiednia, regularna pielęgnacja skóry może pomóc zminimalizować ten problem.

Jakie są przyczyny nadmiernego wydzielania się sebum?

Przyczyną nadmiernego wydzielania się sebum jest najczęściej nadczynność gruczołów łojowych. Może to być spowodowane brakiem równowagi organizmu, ale również związane z niektórymi chorobami i zmianami, jakie zachodzą w organizmie np. u kobiet w czasie ciąży. Nadmierne wydzielanie sebum może być spowodowane również nieodpowiednią dietą, przyjmowanymi lekarstwami, a także źle dobranymi do rodzaju skóry. Na stan cery wpływ może mieć również wysokość temperatury powietrza.

pianka-tolpa
Matująca pianka do mycia twarzy Tołpa (źródło: http://tolpa.pl/twarz,k2,f,n2)

W jaki sposób zminimalizować produkcję sebum?

Sposób zmniejszenia wydzielania sebum należy dostosować do jego przyczyny. Czasami wystarczy zmiana diety na bardziej zdrową, dopasowaną do potrzeb naszego organizmu i stylu życia. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja cery.

Do oczyszczania skóry problematycznej najlepiej używać letniej wody i mydła bez dodatku alkoholu. W celu zachowania promiennej i czystej cery należy myć twarz nawet 3 razy dziennie. Częstsze mycie może doprowadzić do jeszcze większego wydzielania serbum. Kolejnym etapem pielęgnacji cery jest stosowanie maseczek. Należy wybierać te, które pomagają oczyszczać skórę z toksyn oraz wygładzają cerę. Sprawdzą się maseczki z dodatkiem glinki, która dodatkowo ściąga rozszerzone pory. Maseczkę oczyszczającą należy stosować raz na tydzień – dwa tygodnie. Naprzemiennie można stosować maseczkę nawilżającą, która również wpłynie korzystnie na stan skóry.

W tym dziale  Soczewki czy okulary?

Do codziennej pielęgnacji cery warto wybierać lekkie kosmetyki, które nie zapychają porów. Należy unikać kremów czy balsamów i innych kosmetyków, które zawierają obciążające skórę oleje.

Co drugi dzień można wykonywać peelingi, które delikatnie złuszczą wierzchnią warstwę naskórka odsłaniając zdrową skórę, dzięki czemu twarz nie będzie się tak świeciła. Również przy stosowaniu peelingów ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry. Można wybrać produkt bogaty w składniki nawilżające lub uzupełnić pielęgnację kremem nawilżającym.

Jeżeli chodzi o dietę, to osoby, które mają problem z nadmiernym wydzielaniem sebum powinny pić odpowiednio dużo wody. Dobre nawodnienie organizmu znacznie wpływa na kondycję skóry. Najlepiej z codziennego jadłospisu wyeliminować nadmiar cukrów, soli, czekolady, a także potraw smażonych. Lepiej unikać także alkoholu i napojów gazowanych. Z kolei do jadłospisu warto włączyć produkty niskotłuszczowe oraz bogate w białko. Dieta powinna być także bogata w składniki zawierające duże ilości witaminy B2 i żelaza. Zaleca się szczególnie jedzenie zielonych warzyw, świeżych owoców oraz produktów pełnoziarnistych.

Warto wspomnieć również, że na stan skóry wpływ może mieć także palenie papierosów. Dym papierosowy osiada na skórze i powoduje jej uszkodzenia, a także zatyka pory, co powoduje ich rozszerzenie.