Tomografia komputerowa prywatnie. Co możesz nią sprawdzić?

wpis w: Zdrowie | 0

Zgodnie z badaniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, najczęstszymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia oraz nowotwory złośliwe. W zachowaniu zdrowia mogą pomoc przede wszystkim profilaktyka i regularne badania.  Jakich informacji może dostarczyć tomografia komputerowa? Czy można udać się na takie badanie bez konkretnego wskazania?

Na czym polega tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa wykorzystuje zasadę działania promieni rentgenowskich. Zabieg ten należy do kategorii badań obrazowych. Oprogramowanie tomografu generuje dwu- lub trójwymiarowy model skanowanego narządu, uwzględniające wszystkie ewentualne zmiany. Część badań wiąże się z zastosowaniem tzw. środka kontrastowego, który zmienia skalę pochłaniania promieni.

Badanie tomografem komputerowym pozwala przyspieszyć proces diagnozy w przypadku podejrzeń związanych z obecnością chorób wieńcowych, nowotworów, tętniaków czy stanem naczyń krwionośnych w obrębie całego ciała. Przyrząd ten bywa nieoceniony w przypadku kontuzji i wypadków, w których zachodzi podejrzenie udarów czaszkowo-mózgowych bądź poszczególnych odcinków kręgosłupa.

Najważniejsze wskazania do przeprowadzenia badania tomografem komputerowym

Niezależnie od tego, czy planujesz czekać na badanie refundowane przez NFZ (okres ten wynosi średnio kilka miesięcy), czy skorzystać z usług kliniki prywatnej, musisz posiadać stosowne skierowanie lekarskie. Wystawia się je w oparciu o dotychczasową historię badań podmiotowych i przedmiotowych pacjenta. Sposób samego badania tomografem jest ustalany przez radiologa, podążającego za wytycznymi, ujętymi w skierowaniu.

W tym dziale  Jak dbać o niemowlaka?

Zalecenia powinny być oparte o aktualną wiedzę medyczną i analizie dotychczasowych badań pacjenta. Radiolog może również podjąć decyzję o dożylnym podaniu środka kontrastowego, uwzględniając przy tym aktualny stan zdrowia pacjenta, ewentualne skutki uboczne i podając informacje o zaistniałym problemie z diagnostyką.

Kiedy badanie tomografem jest niewskazane?

Tomografia komputerowa to dość wysoce bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który nie wiąże się z restrykcyjnym przygotowaniami (z wyjątkiem m.in. przebywania na czczo co najmniej 6 godzin). Przeciwwskazania występują w sytuacjach, w których zachodzi konieczność dożylnego podania środka kontrastującego, zawierającego jod.

Z takiej formy badania wykluczone są przede wszystkim osoby z uczuleniem na jod, niewydolnością nerek, nadczynnością tarczycy czy podwyższonym poziomem kreatyniny we krwi. Z zabiegu nie mogą skorzystać również wtedy kobiety w ciąży.

Czy warto robić tomografię komputerową prywatnie?

Choć tomografia komputerowa we wrocławiu prywatnie może nastąpić dopiero po skierowaniu lekarza, istnieją okoliczności, w których warto przeprowadzić badania nawet bez widocznych objawów. Tego rodzaju profilaktyka może być nieoceniona przede wszystkim dla sportowców oraz osób, które często borykają się powracającymi problemami zdrowotnymi.

Jeśli nie chcesz czekać na wolny termin przy zabiegu refundowanym, warto zastanowić się nad prywatnym zabiegiem w klinice. Jedną z firm, która oferuje badania przy pomocy tomografii komputerowej głowy jest Medicus Clinic. Już dziś zapisz się na wizytę lekarską i skonsultuj ze specjalistą potrzebę badania tomografem.

W tym dziale  Rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych w stomatologii: Na czym polegają i komu są skierowane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *