Zarówno soczewki, jak i okulary mają swoich zwolenników i przeciwników. Względy estetyczne, wygoda i cena to najczęściej rozpatrywane kwestie. Jakie wady i zalety mają soczewki i okulary? Co lepiej wybrać, by skorygować wadę wzroku?
Co lepiej leczy – soczewki czy okulary?
Choć wiele osób uważa, że to właśnie okulary lepiej korygują wzrok, nie do końca jest to prawdą. W rzeczywistości obserwuje się większą skuteczność soczewek. Wynika to z ich bezpośredniego kontaktu z okiem. Soczewki leżą na rogówce, a nie tak jak okulary w odległości około 2 cm od niej. Soczewki poruszają się wraz z gałkami ocznymi, więc są w stanie zapewnić szersze pole widzenia, niż spoczywające w jednym miejscu okulary. Korekcja wady wzroku odbywa się bezpośrednio na poziomie oka, co sprawia że jakość widzenia w soczewkach jest lepsza, niż w przypadku noszenia okularów.
Czy okulary i soczewki są tak samo wygodne?
Osoby wybierające soczewki często kierują się względami estetyki i wygody. Nie każdy bowiem wygląda dobrze w okularach korekcyjnych. Przeszkadzają one szczególnie młodym ludziom, zwracającym uwagę na swój wygląd. Tymczasem soczewki są niewidoczne, a do tego mogą nawet poprawić wygląd oczu jeśli zdecydujemy się na te w kolorze.
Soczewki są też znacznie wygodniejsze. Podczas uprawiania sportu nie trzeba martwić się, że spadną. Natomiast ćwiczenie w okularach może być dość trudne i ryzykowne. Przydatność soczewek docenimy szczególnie w słoneczne dni. Można bez problemu nałożyć okulary przeciwsłoneczne. Gdy nosimy osobne okulary do czytania, wcale nie musimy martwić się, że soczewki nie są dla nas. Istnieją bowiem soczewki progresywne nadające się zarówno do codziennego użytku, jak i czytania i pracy przed komputerem.
Czy soczewki są dla każdego?
Okulary cechuje uniwersalność – może nosić je każdy kto ma wadę wzroku. W przypadku soczewek sytuacja wygląda nieco inaczej. Niektórzy mogą źle reagować na ciało obce na powierzchni gałki ocznej. Jednak zdecydowana większość ludzi może bez problemu nosić soczewki. Przed ich wyborem należy udać się do okulisty. To on po przeprowadzeniu odpowiednich badań zadecyduje czy będziemy mogli je nosić. Założy nam także pierwszą parę i po kilkunastu minutach sprawdzi jak zareagowały na nią oczy. Jeśli pojawi się podrażnienie będzie mógł wymienić soczewki na inne. Gdy nie będzie żadnych przeciwwskazań do ich noszenia zostaniemy poinformowani o sposobach pielęgnacji i rodzaju przeznaczonych dla nas soczewek.
Dziś nawet osoby uczulone na środki do pielęgnacji mogą nosić soczewki. Wówczas należy postawić na soczewki jednodniowe. Są one jednorazowe i po zdjęciu trzeba je wyrzucić. Dzięki temu nie trzeba przechowywać ich w płynach powodujących reakcje zapalne.
Za pomocą soczewek można dzisiaj korygować każdą wadę. Leczą krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność oraz astygmatyzm. W przypadku dużych wad używa się soczewek kwartalnych i rocznych. Osoby mające niewielkie wady wzroku mogą nosić soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Decyzję o wyborze lepszego rozwiązania każdy powinien podjąć indywidualnie. Jedno jest pewne: soczewki nie są już takie straszne i stały się godnym konkurentem dla okularów korekcyjnych.