Manometria przełyku – na czym polega, kiedy warto wykonać i jak się przygotować?

wpis w: Zdrowie | 0

Manometria przełyku wysokiej rozdzielczości to nowoczesne badanie diagnostyczne, które ma szerokie zastosowanie w gastroenterologii, czyli dziedzinie medycyny zajmującej się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Metoda ta pozwala określić przyczynę dokuczliwych objawów i wdrożyć skuteczne, celne leczenie. Dowiedz się, kiedy warto zapisać się na badanie, jak ono przebiega i w jaki sposób należy się przygotować.

Wskazania i przeciwskazania do wykonania manometrii przełyku

Manometria przełyku wysokiej rozdzielczości to metoda diagnostyczna, którą lekarze stosują przede wszystkim przy diagnozowaniu schorzeń i dolegliwości powiązanych z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego. Metodę wykorzystuje się zwłaszcza u tych pacjentów, w przypadku których endoskopia lub badanie radiologiczne przełyku nie pozwoliły postawić jednoznacznego rozpoznania.

Wśród wskazań do manometrii przełyku można wymienić m.in.:

  • diagnostykę zaburzeń połykania,
  • achalazję,
  • pierwotne zaburzenie motoryki trzonu,
  • diagnostykę choroby refluksowej żołądka,
  • diagnostykę bólów zamostkowych.

Badanie to wykonywane jest również przed zabiegami bariatrycznymi (chirurgicznym leczeniu otyłości) oraz zabiegami na przełyku. Warto podkreślić, że manometria przełyku to badanie mało inwazyjne i dotychczas nie opisano żadnych poważnych powikłań zastosowania tej metody. Istnieje jednak kilka przeciwskazań, takich jak:

  • brak współpracy z pacjentem,
  • podejrzenie niedrożności nosa lub przełyku,
  • niestabilna choroba wieńcowa,
  • aktywne krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
W tym dziale  Pieczywo, które warto wybrać

Przygotowanie do manometrii przełyku i przebieg badania

W dniu badania należy przez minimum 6 godzin przed wizytą u lekarza powstrzymać się od jedzenia i pić jedynie wodę. Należy również poinformować lekarza kierującego na badanie, o wszystkich przyjmowanych lekach oraz suplementach, ponieważ może on zalecić ich odstawienie, by nie zaburzały wyniku badania.

Manometrię przełykową wykonuje się za pomocą niewielkiej sondy wprowadzanej przez nos do żołądka. Badanie wykonuje się po podaniu leków znieczulających w postaci żelu lub aerozolu. W cewniku znajdują się otwory, dzięki którym zmiany ciśnienia przetwarzane są w impulsy elektryczne, a te trafiają do rejestratora.

Lekarz wykonuje pomiary napięcia w trakcie powolnego wycofywania cewnika z żołądka. Mierzenie ciśnienia następuje po połykaniu przez pacjenta małych porcji wody. Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort związany z przesuwaniem sondy, ale badanie jest bezbolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *