Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem się?

wpis w: Twój wygląd | 0

Pocenie się to naturalne zjawisko fizjologiczne. Każdy dorosły człowiek poci się, gdyż to pozwala przede wszystkich ochłodzić się i obniżyć temperaturę ciała. Jednak niektóre osoby mają problem z nadmierną potliwością, co skutkuje wiecznie mokrymi dłońmi, stopami, a także pachami. W ekstremalnych przypadkach poci się mocno całe ciało. Jak można walczyć z nadmierną potliwością? Czy istnieją sprawdzone sposoby?

Jak na nadpotliwość wpływa codzienna higiena osobista?

Dla wielu osób największym dyskomfortem jest zarówno wilgoć, jaka powstaje przy poceniu się, jak i nieprzyjemny zapach towarzyszący potowi. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że brzydki zapach tworzy się dopiero z czasem. Świeży pot wydziela słabą woń. Dlatego tak ważne jest zachowanie higieny osobistej, szczególnie pod pachami.

Jednym z kroków, które zmniejszą ryzyko rozwoju bakterii, które odpowiadają za przykry zapach będzie usunięcie włosów pod pachami. Warto do codziennej higieny używać także mydeł antybakteryjnych. Na rynku dostępne są także specjalne mydła przeciwpotowe. Będzie to dobre uzupełnienie dla codziennego stosowania dezodorantu. Należy pamiętać, że aby dezodorant dobrze sprawował swoje funkcje musi być nałożony na suchą i czystą skórę. Osoby, które pocą się nadmiernie powinny sięgać po dezodoranty typu antyperspirant, które będą hamowały wydzielanie potu.

W tym dziale  Usuwanie nadmiaru sebum

Jakie są jeszcze rozwiązanie pozwalające zwalczyć nadpotliwość?

Najczęściej występuje natpotliwość pach i to właśnie na tę przypadłość można znaleźć najwięcej preparatów czy zabiegów oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej. Jednak w aptekach można również znaleźć środki wspomagające problem dotyczący innych części ciała. Najczęściej są to specjalne maści lub preparaty dezodorujące zawierające w sobie również składniki o działaniu bakteriobójczym. W aptekach można dostać także preparaty doustne polecane osobom, których problem nadpoltiwości dotyka całego ciała.

W przypadku, gdy lekarstwa nie pomagają rozwiązanie mogą być zabiegi chirurgiczne oraz medycyny estetycznej. Niezwykle popularne jest leczenie nadpotliwości przy pomocy ostrzykiwania botoksem. Niekiedy zachodzi konieczność usunięcia gruczołów potowych lub przecięcia nerwów odpowiedzialnych za ich działanie. Inną, bezpieczniejszą metodą jest łyżeczkowanie tkanki podskórnej.

Woman sweating very badly under armpit and holding nose
Skutki nadpotliwości pach (źródło: http://zaufanekliniki.pl/nadpotliwosc-pach-botox)

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przy problemach z poceniem się warto zwrócić także uwagę na to, z jakich tkanin są nasze ubrania, a w szczególności bielizna. Najlepiej, aby wszystkie części garderoby były wykonane z lekkich, przewiewnych i naturalnych materiałów. Należy unikać materiałów syntetycznych, które hamują dopływ powietrza do skóry, mogą pobudzać gruczoły potowe do pracy, a także potęgować nieprzyjemny zapach potu.