soczewki kontaktowe

Jak poprawić komfort widzenia

wpis w: Zdrowie | 0

Suche i piekące oczy są przyczyną dużego dyskomfortu. Mamy wrażenie, że pod powiekami gromadzi się piasek. Nadmierną suchość oka odczuwamy, gdy za długo pracujemy przy komputerze, oglądamy telewizję lub przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Co można z tym zrobić? Kupmy krople nawilżające do oczu.

Dlaczego oczy są suche?

Łzy są nam bardzo potrzebne. Film łzowy wyrównuje drobne nierówności na powierzchni rogówki, dzięki czemu jest ona przezroczysta i zachowuje swoje właściwości optyczne. Łzy nie tylko pomagają nam uporać się ze smutkiem, ale wypłukują drobne ciała obce oraz mają działanie przeciwzapalne i

bakteriobójcze. Odpowiadają za oczyszczanie powierzchni oka z zanieczyszczeń, a także za odżywianie wierzchnich warstw rogówki, dzięki czemu zmniejsza się tarcie powiek po powierzchni oka w trakcie mrugania. Jeśli łez brakuje, kupmy krople nawilżające do oczu, które zniwelują ten problem. Koniecznie powinny zakraplać oczy osoby, które przyjmują niektóre leki psychotropowe lub doustną antykoncepcję. Jeśli odczuwamy podrażnienie, a mrużenie staje się bolesne, musimy zadbać o oczy. Jeżeli tego nie zrobimy to narazimy je na infekcje chorobotwórczymi bakteriami, wirusami czy grzybami oraz na uszkodzenia mechaniczne.

soczewki kontaktowe

Czy krople nawilżające do oczu są potrzebne?

Jeśli chcemy pomóc oczom, nie zapominajmy o częstym mruganiu, podczas którego powieki rozprowadzają płyn łzowy po powierzchni gałki ocznej. Zadbajmy także o jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy – wietrzmy je regularnie i nie pozwalajmy na to, by ktoś palił w nim papierosy. Najlepszym rozwiązaniem, które ulży naszym cierpieniom, jest zakup kropli nawilżających do oczu. Poprośmy lekarza okulistę o polecenie nam kropli, które poprawiają komfort widzenia, zmniejszają dolegliwości związane z suchością, a także zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i podrażnień oka.

W tym dziale  Co to jest rehabilitacja stomatologiczna?

Jakie krople nawilżające do oczu wybrać?

Wybór kropli najlepiej skonsultować z lekarzem okulistą, gdyż w aptekach jest szeroka gama tego typu środków, które różnią się między sobą składem i zawartością konserwantów. Krople nawilżające do oczu to połączenie wody i tak zwanych polimerów, które mają zdolność do zatrzymywania wody na powierzchni oka i to od nich właśnie zależy jakość kropli. Popularnym składnikiem jest kwas hialuronowy, który zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia powierzchni oka i jest naturalnym składnikiem jego struktur. Do przemywania zmęczonych oczu można używać także roztworu soli fizjologicznej, ale jest to rozwiązanie doraźne, które nie sprawdzi się na dłużą metę. Spośród kropli nawilżających do oczu szczególnie polecane są te, które po zakropleniu oka zmieniają się w żel, dzięki czemu długo utrzymują się na powierzchni gałki ocznej i skutecznie ją nawilżają.

Pamiętajmy, by przed aplikację kropli do oka dokładnie umyć ręce. Otwartą butelkę przechowujmy w odpowiedniej temperaturze i uważajmy, by nie zabrudzić aplikatora. Jeśli będziemy pamiętać o tych zasadach i kupimy produkt dobrej jakości, krople nawilżające do oczu na pewno nam pomogą.