Suplementy diety

Jak działają tabletki brązujące skórę?

wpis w: Zdrowie | 0

Na rynku występują różne rodzaje tabletek mających zagwarantować piękną brązową opaleniznę, ale tak naprawdę wszystkie z nich opierają swoje działanie na jednym składniku, a mianowicie beta-karotenie. Beta-karoten pomaga opalać się na ładny odcień brązu. Ponadto poprawia trwałość opalenizny i zwiększa jej nasycenie, a prócz tego jest w stanie zapobiegać ewentualnym przebarwieniom, czyli pilnuje jednolitego kolorytu naskórka.

Tabletki brązujące skórę – dla kogo będą dobre?

Osoby, które mają naturalnie ciemną karnację, zawsze opalają się na brązowo i dobrze znoszą nawet wielogodzinne posiedzenia na słońcu, niewiele zyskają na suplementacji beta-karotenu. W ich przypadku może ona jedynie lekko przyspieszyć efekt opalania i wzmocnić brązowy odcień skóry. Jeżeli jednak nie ma ku temu żadnych wyraźnych powodów, tabletek z beta-karotenem lepiej nie przyjmować „na zapas” lub „na wszelki wypadek”, albowiem nadmiar beta-karotenu może doprowadzić do zmiany barwy skóry na odcień pomarańczowy, co też bywa zauważane w przypadku spożywania dużej ilości marchewek lub marchewkowego soku (pomarańczowe warzywa i owoce są naturalnym źródłem beta-karotenu.

Suplementację tym związkiem zaleca się jednak osobom o bardzo jasnej karnacji, którym albo ciężko jest się w ogóle opalić, albo które opalają się zwykle na czerwono. Tabletki z beta-karotenem przy okazji zadbają o kondycję skóry. Mogą ochronić ją przed negatywnymi skutkami intensywnego opalania, dbając o jej nawilżenie i zapewniając jej gładką, przyjemną w dotyku strukturę.

W tym dziale  Niech gorzka czekolada będzie suplementem witaminy B

Czy beta-karoten chroni przed poparzeniami?

Częściowo na pewno. Producenci tabletek z beta-karotenem prawie zawsze zaznaczają w ulotkach, że w wyniku zastosowania zaleconej suplementacji zmniejszy się ryzyko doprowadzenia do poparzeń, wynikających z nadmiernej ekspozycji na działanie słońca. Poparzenia pojawiają się wtedy, gdy skóra opala się na czerwono, a więc jeśli może ona przyjąć od razu brązowy odcień, ten niepożądany efekt raczej nie występuje. Mimo wszystko przyjmowanie tabletek brązujących skórę nie powinno odciągać od stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Silna ochrona zapewniana przez dobre kosmetyki jest kluczowa. Nigdy nie należy z niej rezygnować.

Nowoczesne suplementy brązujące skórę potrafią też zapobiegać powstawaniu przebarwień. Dbają o to, by ciało było opalane w sposób jednolity. Pod ich wpływem opalenizna staje się naprawdę atrakcyjna, albowiem równomiernie rozkłada się na całej powierzchni skóry.

Czy tabletki zadziałają bez opalania?

Na pewno nie zadziałają aż tak dobrze jak w połączeniu ze zwiększoną ekspozycją na słońce, ale rzeczywiście jakoś zadziałają. Niektórzy celowo sięgają po tabletki brązujące skórę, by przyciemnić swoją karnację bez konieczności „użycia” słońca. Jest to jednak zdrowsza opcja od takiego normalnego opalania. Coraz częściej zresztą mówi się o tym, że powinno się unikać promieniowania, które może zwiększać ryzyko rozwinięcia się wybranych nowotworów skóry.

W tym dziale  Co warto podawać noworodkowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *