Dlaczego warto pić świeże soki z warzyw i owoców?

wpis w: Zdrowie | 0

W codziennej diecie każdego z nas powinna znaleźć się odpowiednia ilość warzyw i owoców. Część z nich może być spożyta pod postacią soków. Obecnie w sklepach dostępne są różne ich rodzaje, jednak najlepiej, aby były świeżo robione. Jaka jest właściwie różnica pomiędzy sokami w kartonach i przyrządzanymi w domu? Jakie są zalety korzystania z wyciskarki do soków?

Jakie są powody wyższości soków świeżych nad tymi z kartonów?

 

Bez wątpienia picie soków z kartonu lub butelki ma swoje zalety, które związane są przede wszystkim z kwestiami praktycznymi oraz oszczędnością czasu. Kupujemy gotowy produkt i od razu możemy nalać go do szklanki. Nie trzeba przygotowywać owoców i warzyw, a następnie korzystać z wyciskarki.

Jednak z drugiej strony soki, które kupujemy w sklepach mogą zawierać cukier, słodzik oraz substancje konserwujące. Nawet jeśli wybierzemy propozycję, która wydaje się być najzdrowsza, to pamiętajmy, że musiała być poddana pasteryzacji. W procesie tym soki tracą sporo witamin i substancji odżywczych. Jest on jednak konieczny, aby były zdatne do spożycia przez kilka miesięcy. Może więc najlepiej kupować soki jednodniowe? Na pewno są zdrowsze, ale również dość dużo kosztują. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest kupowanie warzyw i owoców, z których można samodzielnie przygotować pyszny napój. Co prawda trzeba wówczas zainwestować w wyciskarkę, ale jest to bardziej opłacalne niż dopisywanie do codziennej listy zakupów soków jednodniowych.

W tym dziale  Jak dbać o niemowlaka?
wyciskarka do soków hurom
wyciskarka do soków (źródło: strona z wyciskarkami Hurom)

 

Jakie są główne zalety picia świeżych soków z warzyw i owoców?

 

Dzięki samodzielnemu wyciskaniu soków wiemy dokładnie co się w nich znajduje. Oczywiście warto postarać się o to, żeby warzywa i owoce były sezonowe oraz ekologiczne. Poza tym możemy testować dowolne mieszanki smakowe i tworzyć bardzo oryginalne koktajle.

 

Świeże soki to skoncentrowana dawka ważnych składników odżywczych. Do przygotowania szklanki napoju zużywamy większą ilość warzyw i owoców, niż moglibyśmy zjeść podczas jednego posiłku. Poza tym mamy szansę używać wielu składników na raz i dzięki temu nasza dieta staje się bardziej zróżnicowana. Warto robić takie soki każdego dnia, bo doskonale wpływa to na nasz organizm. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie zaniedbywać jedzenia jabłek, marchewek, buraków, selerów itp., bo zawierają więcej błonnika niż po przerobieniu ich na sok.

 

Jeśli zależy nam na tym, żeby oczyścić lub wzmocnić organizm, to codzienne picie soków wyciskanych w domu na pewno pomoże. Duża zawartość witamin, minerałów oraz żywych enzymów sprawia, że są one najlepszym rodzajem zabezpieczenia przed przeziębieniami, grypą, bólami głowy, a nawet nowotworami. W dodatku bardzo dobrze wpływają na wygląd i kondycję naszej skóry, włosów czy paznokci.

 

Chyba każdy z nas chce mieć smukłą sylwetkę. Jeżeli wprowadzimy do naszej diety świeże soki, będzie to pomocne w jej usystematyzowaniu. Chodzi o to, że po wypiciu tego rodzaju napoju czujemy sytość przez dłuższy czas. Istotny jest również fakt, że soki, szczególnie warzywne, mają niewiele kalorii.

W tym dziale  Zdrowa alternatywa dla mięsa

Nie ma wątpliwości, że świeże soki z warzyw i owoców są bardzo zdrowe. W związku z tym naprawdę warto znaleźć codziennie chwilę czasu, żeby przygotować po jednej szklaneczce dla każdego z członków rodziny.