soczewki kontaktowe

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

wpis w: Zdrowie | 0

Grono zwolenników soczewek kontaktowych stale się powiększa. Choć jeszcze kilka lat temu okulary korekcyjne były stosowane znacznie częściej, dziś wygląda to zupełnie inaczej. Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe? W czym są lepsze od okularów?

Czy można ćwiczyć w soczewkach kontaktowych?

Dużą zaletą soczewek kontaktowych jest to, że można w nich uprawiać sport. Niektóre marki mają w swojej ofercie specjalne soczewki dla aktywnych. Do ich stworzenia wykorzystuje się dodatkową warstwę materiału hydrożelowego, dzięki czemu lepiej utrzymują się na powierzchni rogówki. Sprawia to, że w tego typu soczewkach bez obaw można pływać, surfować czy biegać i jeździć na rowerze nawet podczas dużych wiatrów. Wielu sportowców ma wady wzroku, jednak na boiskach czy w halach trudno spotkać ich w okularach korekcyjnych. Podczas uprawiania sportu mogą one się stłuc, a odłamki szkła stanowią duże niebezpieczeństwo dla oczu. Dlatego często zastępują je bardzo komfortowymi i bezpiecznymi soczewkami kontaktowymi. W przypadku niektórych dyscyplin konieczne jest założenie ochraniaczy na oczy i twarz. Nosząc okulary korekcyjne raczej trudno założyć gogle lub kask z osłoną twarzy. Natomiast kiedy mamy na sobie soczewki nie stanowi to żadnego problemu. Dodatkową zaletą soczewek jest to, że nie ograniczają pola widzenia, ponieważ w przeciwieństwie do okularów poruszają się wraz z gałkami ocznymi.

W tym dziale  Ciśnieniomierz dla seniora - jaki będzie najlepszy?

Czy soczewki kontaktowe są widoczne?

Wiele osób nie chce nosić okularów kontaktowych ze względów estetycznych. Nie każdy bowiem wygląda w nich dobrze. Problem ten nie istnieje w przypadku soczewek kontaktowych. Są one niewidoczne, więc nie musimy obawiać się o to, że nie będą nam pasować. Ponadto istnieją również soczewki zmieniające lub podkreślające kolor oczu. Choć do korekcji wad wzroku najczęściej używa się tych transparentnych, często można pozwolić sobie również na soczewki o właściwościach kosmetycznych. Niewątpliwą zaletą soczewek kontaktowych jest to, że można nosić w nich okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście w przypadku okularów korekcyjnych istnieją nakładki z filtrem UV, jednak nie zawsze wyglądają one dobrze, a ich cena może być wysoka.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Wiele osób myśli, że noszenie soczewek kontaktowych na stałe to duży wydatek. Jednak w rzeczywistości wcale nie zapłacimy za nie więcej niż za okulary korekcyjne, w których cenę należy wliczyć szkła, oprawy i koszty wykonania. Jeśli używamy soczewek jednodniowych nie musimy kupować do nich płynu pielęgnacyjnego. Za tego typu soczewki w skali miesięcznej zapłacimy ok. 80 zł. Tańsze są soczewki wielokrotnego użytku. Im dłuższy czas użytkowania tym taniej wychodzi korzystanie z nich. Do soczewek dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych oraz rocznych należy zakupić płyn do pielęgnacji. Kosztuje on ok. 40 – 50 zł, ale jedno opakowanie zwykle wystarcza na ok. 5 miesięcy. Ceny soczewek są oczywiście zależne od ich typu i marki. Jednak w skali miesięcznej może to być wydatek od 20 do 80 zł.

W tym dziale  Jakie warzywa jeść w okresie zimowym?