zdrowe jedzenie

Dlaczego powinno się jeść zdrową żywność

wpis w: Gotowanie | 0

Po erze fast foodów nastał czas na zdrowe żywienie ekologicznymi produktami, które możemy znaleźć w wielu punktach handlowych oraz restauracjach, specjalizujących się w przygotowywaniu potraw z naturalnych składników. Dlaczego zdrowe jedzenie jest ważne dla właściwego funkcjonowania organizmu?

Zdrowe żywienie zapobiega chorobom

Efektem mody na jedzenie fast foodów i wysoko przetworzonej żywności dostępnej w marketach jest wzrost liczby osób cierpiących na otyłość oraz nadwagę. Choć pragnienie posiadania smukłej sylwetki stanowi przekonujący argument za porzuceniem niezdrowych nawyków żywieniowych, to pamiętajmy również o tym, że tuczące dania oraz przekąski przyczyniają się do rozwoju wielu groźnych chorób. Lekarze wymieniają wśród nich także schorzenia, które znajdują się na szczycie listy chorób najczęściej odpowiadających za przedwczesną śmierć, m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i nowotwory. Zdrowe jedzenie pozwala im zapobiegać, a jednocześnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę insulinoniezależną, kamicę żółciową, schorzenia jelita grubego czy próchnicę zębów. Co więcej, regularne spożywanie żywności bogatej w witaminy i minerały pomaga zwiększyć odporność organizmu i dzięki temu uniknąć zimowych infekcji. Stosując zdrową dietę, możemy więc zapomnieć o kupowaniu drogich suplementów, ponieważ i tak dostarczymy organizmowi składniki niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Zdrowe jedzenie = naturalne piękno

Jeżeli zrezygnujemy z wysoko przetworzonej żywności oraz słodyczy i wybierzemy posiłki złożone z zielonych warzyw, sezonowych owoców oraz ekologicznego nabiału, to szybko dostrzeżemy pozytywne zmiany w naszym wyglądzie. Oprócz spadku wagi, zauważymy poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Poczujemy też przypływ sił witalnych, a jeżeli uprawiamy sport, nasza wydajność wzrośnie. Zdrowe żywienie w połączeniu ze sportem to najskuteczniejszy sposób na uzyskanie smukłej sylwetki i pozbycie się tkanki tłuszczowej oraz zapewnienie sobie stałego dopływu endorfin, które gwarantują nam dobre samopoczucie. Warto więc zadbać o dostarczanie organizmowi produktów wysokiej jakości nie tylko wtedy, gdy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Spożywanie ekologicznych i nisko przetworzonych produktów to podstawa zdrowego trybu życia.

W tym dziale  Nabiał, jeść czy nie jeść?