Pulsoksymetr to urządzenie służące do monitorowania poziomu tlenu oraz tętna. Zdrowe osoby zazwyczaj w ogóle nie zastanawiają się nad tym, ile tlenu jest w ich krwi., a natlenienie ich krwi wynosi około 95%. Kiedy poziom tlenu spada, wtedy spada również saturacja i może pojawić się niedotlenianie. Pacjenci chorujący muszą więc mieć urządzenie badające poziom tlenu.
Jak działa pulsoksymetr?
Pulsoksymetr do badania wykorzystuje promieniowanie czerwone oraz podczerwone. Zasada jego działania jest bardzo prosta – zakłada się go na palec, urządzenie mierzy poziom tlenu, a po jego zakończeniu podaje poziom saturacji (określany skrótem Spo2) i pulsu. Urządzenie podaje dokładny wynik i ostrzega pacjenta, gdy saturacja spada już poniżej 94%, ponieważ nawet jednoprocentowy spadek dla człowieka może oznaczać niedotlenienie.
Kto powinien posiadać pulsoksymetr?
Urządzenie przyda się osobom, które cierpią na zaburzenia oddychania lub obturacyjną chorobę płuc (PoChP). Muszą go mieć także ci, którzy mają problemy z chorobami układu oddechowego (np. ciężka astma) lub stwierdzono u nich zmniejszoną saturację. Lekarze zalecają także stosowanie urządzenia po znieczuleniu ogólnym, gdy trzeba kontrolować stan zdrowia, np. w czasie zabiegów czy operacji. Ponadto pulsoksymetr wykorzystuje się również u noworodków, choć u nich zwykle urządzenie zakłada się na stopę lub nadgarstek z uwagi na wielkość palców. Urządzenie pozwala monitorować stan pacjenta pozostającego w śpiączce lub osoby ciężko chorej, która nie jest w stanie oddychać samodzielnie.
Jaki pulsoksymetr kupić?
Wybierając urządzenie należy wziąć pod uwagę jego docelowe zastosowanie. Dla osób uprawiających sport, które wykonują wyrywkowe pomiary pulsu i saturacji wystarczający będzie model na palec potocznie nazywany pulsometrem napalcowym. Do ciągłego monitorowania funkcji życiowych niezbędny jest profesjonalny pulsoksymetr z zewnętrznym czujnikiem pulsu i saturacji. W zależności od sposobu i miejsca stosowania może to być ręczny pulsoksymetr przenośny (tzw. handheld oximeter) lub stacjonarny. Urządzenie przenośne jest niewielkie i bardzo wygodne, a stacjonarne ma większy wyświetlacz. Wszystkie powinny być wyposażone w system alarmów sygnalizujących przekroczenie ustawionych, dopuszczalnych granic dla pomiaru pulsu i saturacji. Pulsoksymetry dla niemowląt i dzieci powinny być wyposażone w bardzo czuły czujnik pulsu i saturacji właściwy dla wagi ciała pacjenta. W sklepach znajdziemy także urządzenie będące modułem kardiomonitora, do którego podłącza się czujnik pulsoksymetru.
Pulsoksymetr dla sportowców
Z pulsoksymetrów korzystają również alpiniści, którzy wspinają się na dużych wysokościach, gdzie saturacja spada. Powinni więc kontrolować ją na bieżąco, by nie doszło do choroby wysokościowej, a nawet śmierci. Badania w warunkach górskich wymagają szczególnej uwagi – jeśli założymy urządzenie na zimny palec, to badanie będzie zafałszowane, ponieważ w chłodnej kończynie krążenie krwi będzie mniejsze.
Pulsoksymetr to urządzenie pozwalające kontrolować saturację osobom, które mają problemy z oddychaniem. W sklepach medycznych znajdziemy wiele jego modeli, a wybór powinien zależeć od naszych potrzeb.
Dodaj komentarz