czekolada

Niech gorzka czekolada będzie suplementem witaminy B

wpis w: Zdrowie | 0

Są lekarze, którzy zalecają różnorakie suplementy. Są też tacy, którzy uważają, że niedobory pierwiastków i witamin muszą uzupełniać tylko ci, którzy mają zdiagnozowane ich braki albo przy jakimś schorzeniu jest potrzeba dostarczenia organizmowi zwiększonej ilości jakiejś substancji.

Recepta: czekolada gorzka

Czy ktoś widział receptę lekarską z wypisanym zaleceniem: minimum 8 kostek czekolady gorzkiej dziennie? No nie! A szkoda. Czekolada ma mnóstwo składników odżywczych, a do tego trudno znaleźć smaczniejsze lekarstwo. Już 30 gramów czekolady to dawka lecznicza, w której dostarcza się: wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź, witaminy A, E i aż cztery z grupy B: B2, B3, B6, B12. Mało? No to jeszcze trzeba wspomnieć o pobudzeniu do produkowania „hormonu szczęścia” (endorfiny) przez fenylotylaminę i właściwości antyoksydacyjne flawonoidów. Te ostatnie nie tylko wychwytują wolne rodniki, ale uelastyczniają naczynia krwionośne i zapobiegają zlepianiu się płytek krwi. Zamiast biec do apteki po aspirynę pójdź do spożywczego i kup sobie tabliczkę czekolady. Na trzy dni zabezpieczysz się przed miażdżycą. No chyba, że się nie powstrzymasz i jednorazowo zjesz trzydniową dawkę. Żaden problem, bo gorzka czekolada nie podnosi cholesterolu, a nawet go obniża. Czekolada ma jeszcze jedną ogromną zaletę: ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że zawarty w niej cukier powoli uwalnia do krwi, a to z kolei nie wywołuje gwałtownego wyrzutu insuliny. Skutkiem tego nie odczuwa się gwałtownego głodu i chęci podjadania. To zapewne dobra wiadomość dla dbających o utrzymanie stałej wagi ciała, a nawet odchudzających się.czekolada

W tym dziale  Jak działają tabletki brązujące skórę?

Pyszny suplement

Czekolada zawiera bardzo cenne dla funkcjonowania organizmu witaminy z grupy B. Bez nich nie uaktywniają się żadne enzymy, a więc zostaje zaburzony metabolizm komórkowy. Niedobór witamin z tej grupy zaburza funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego oraz wywołuje stany zapalne skóry i błon śluzowych. Witaminy B są bardzo cenne dla organizmu, a jednocześnie bardzo nietrwałe. Trzeba je dostarczać systematycznie, bo człowiek nie potrafi ich magazynować (oprócz minimalnej ilości witaminy B12). Jest jeszcze jeden kłopot z tą cenną witaminą: syntetyczne witaminy B organizm traktuje jak toksyny. Trzeba więc dostarczać je w naturalnej postaci, a w sytuacjach rekonwalescencji, po antybiotykoterapii i innych lekach chemicznych, potrzeba ich znacznie więcej. Jako że jemy sporo żywności przetworzonej, która jest pozbawiona witaminy B, czekolada – szczególnie gorzka – jest jednym z najcenniejszych jej źródeł.

Gdy stajesz w sklepie przed półką z czekoladami – nie wahaj się. Przecież nie będziesz zajadać czekolady z łakomstwa albo z powodu uzależnienia od słodyczy, ale dla zdrowia.