operacja zacmy bez wszczepiania soczewki

Kiedy należy wybrać operację zaćmy bez wszczepiania soczewki?

wpis w: Zdrowie | 0

Zaćma, nazywana także kataraktą jest schorzeniem, którego przyczyny nie zostały jeszcze do końca poznane. Zazwyczaj zmętnienie soczewki związane jest ze starzeniem się organizmu, ale zdarza się także zaćma wrodzona, która dotyczy nawet małych dzieci. Ponadto może ona być efektem urazów i stanów zapalnych oka, a także stosowania kortykosteroidów. Często rozwija się ona również u osób cierpiących na cukrzycę lub krótkowzroczność. Współczesna chirurgia pozwala na skuteczne leczenie zaćmy. W zależności od oceny lekarza pacjent może być poddany operacji zaćmy bez wszczepienia soczewki lub z wszczepieniem soczewki korygującej.

Jakie są objawy zaćmy?

Objawem zaćmy jest przede wszystkim stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, a nawet utrata widzenia. Co ważne, przy schorzeniu tym zachowane zostaje poczucie światła – brak percepcji światła wynika najczęściej ze współistnienia innej choroby. Objawy zaćmy w dużej mierze zależą od jej typu. W przypadku, gdy choroba dotkną tylnej torebki soczewki, osoba chora gorzej widzi w jasnym oświetleniu i z bliska. Zaćma umiejscowiona w środkowej części torebki sprawia, że wzrok jest znacznie słabszy w jasnym oświetleniu, ale nie ma pogorszenia widzenia z bliska. Zaćma korowa sprawia, że chora osoba źle widzi w ciemnych pomieszczeniach i po zmroku.

W tym dziale  Zastosowanie artykułów przemysłowych w codziennym życiu: Praktyczne porady i inspiracje
Operacja zaćmy bez wszczepienia soczewki
Operacja zaćmy bez wszczepienia soczewki (źródło: https://zaufanekliniki.pl/operacja-zacmy-bez-wszczepienia-soczewki)

Jakie są metody leczenia zaćmy?

Zaćma zawsze leczona jest operacyjne, choć istnieją krople, których zadaniem jest spowolnienie jej rozwoju. Niestety ich skuteczność nie została udowodniona, dlatego wcześniej czy później konieczne jest wykonanie operacji. Dzięki stosowaniu nowoczesnych metod nie ma właściwie przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Zmętnienie zawsze należy usunąć, jeśli znacząco pogorszyło ono zdolność widzenia i przeszkadza w codziennym życiu lub pracy zawodowej. Zdarza się, że pomimo braku uciążliwych objawów zaćmę i tak trzeba usunąć. Dotyczy to przede wszystkim tzw. zaćmy podwichniętej, która wywołuje jaskrę. Operację trzeba przeprowadzić także wtedy, gdy zaćma uniemożliwia diagnozę oraz leczenie chorób siatkówki.

Obecnie najczęściej stosowaną metodą operacyjnego leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja czyli zastosowanie ultradźwięków. Zaletą tego zabiegu jest wyjątkowo małe nacięcie, wynoszące 1,5-3,0mm. W przypadku stosowanej wcześniej metody zewnątrztorebkowego usunięcia zaćmy nacięcie wynosiło 10-14mm. Zbieg usunięcia zaćmy jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym, choć w przypadku dzieci i osób „niewspółpracujących” można zastosować znieczulenie ogólne. Po usunięciu zaćmy wszczepiana jest soczewka, choć nie zawsze jest to wykonywane.

Jakie są korzyści z operacji zaćmy bez wszczepiania soczewki?

Największą zaletą operacji zaćmy bez wszczepiania soczewki, podobnie jak z soczewką, jest szybka poprawa widzenia. Pacjenci odzyskują widzenie i mogą normalnie funkcjonować, a nawet ponownie podjąć aktywność zawodową. Obecnie zabiegi niemal zawsze kończą się wszczepieniem nowoczesnej soczewki, która pozwala skutecznie skorygować wzrok.

W tym dziale  Dlaczego pielęgnacja włosów jest taka ważna?